ES Clinic - Excellent Smile Clinic

Mesaj Gönder

Formu Doldurun Sizi Arayalım

Estetik Diş Hekimliği

image

Son yılların en popüler dental branşlarından biri olan Estetik Diş Hekimliği, bilim ve sanatı birleştiren özelliklere sahiptir. Bazı disiplinlere bağlı olarak uygulanan bir tedavi türü olmasının yanı sıra, estetik, fonksiyonel ve biyolojik açıdan hastalar için en iyi sonuçları sunan bir Dişhekimliği dalıdır. Ağız içi problemleri gidermeyi, dişlere ve diş etlerine estetik görünüm kazandırmayı ve işlevlerini tam olarak yerine getirmeyi hedefleyen estetik diş hekimliği, bireylere sağlıklı ve güzel görünümlü gülümsemeler katmayı hedefler. Bu yüzden, tüm tedavi ve uygulamalar kişiye özel planlanır. Güzel bir gülümsemeye sahip olmanın ve estetik açıdan dikkat çekici olmanın ilk kuralı, sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmaktır.

Estetik Diş Hekimliği Neden Gereklidir?

Estetik bir gülüşe ihtiyaç duyan herkesin farklı sebepleri vardır. Cinsiyet, uyumsuz dudaklar, dişlerin renklenmesi, dişlerin bozuk ve çarpıklığı, yaş ve yüz özelliklerinin birbirine uyumsuz olması gibi sebeplerden dolayı estetik diş hekimliği uygulamaları yaptırılabilir. Ağız ve diş yapısıyla ilgili fonksiyonel ve estetik kaygıları olan insanlar, bu estetik diş uygulamalarını tercih ederler. Günümüz tıbbi teknolojilerin sunduğu avantajlar sayesinde doğal, sağlıklı ve kozmetik olarak etkileyici bir gülüşe sahip olmak mümkündür. Artık bu bir hayal değildir! Kişiselleştirilmiş tedavi planı, uzman ve deneyimli bir dişçi ve donanımlı bir klinikte yapılan tedaviler ile her zaman fark yaratan sonuçlar elde edilebilir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımından önce, kişinin ihtiyaçları belirlenmeli ve buna uygun uygulamalar planlanmalıdır. Herkes için farklı tedaviler uygulanır ve herkeste aynı gülüş estetiğini sağlamak mümkün değildir. Bazı bireylerde bir veya birkaç uygulama yeterli olurken, bazılarında ise birden fazla tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu tedavilerin belirlenmesinde hastanın yaşı, cinsiyeti, kişisel beklentileri, yüz hatları, dudak yapısı, dişlerinin rengi, ve şekli gibi birçok unsur değerlendirilir. En popüler estetik diş hekimliği tedavi yöntemleri şunlardır:

Diş eti estetiği: Pembe estetik olarak da adlandırılan bu uygulamada diş etleri şekillendirilir ve uyumlu hale getirilir.
Diş beyazlatma: En sık kullanılan tedavilerden biridir. Uygulama etkisinin kalıcılığı, kişiden kişiye değişir. Ofis tipi ev tipi olarak uygulanabilir.
Porselen lamina: Kırık veya problemli dişlerde, ortodontik tedavilerin istenmediği diş çapraşıklığı gibi farklı durumlarda uygulanır. Dişin kesilmesine gerek yoktur.
İmplant: Diş eksiklikleri hem gülümseme estetiğine engel olur hem de diş fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Diş eksikliklernin giderilmesi için yapılan implant tedavisi, pratik ve kolay bir tedavi yöntemidir.
Zirkonyum dişler: Dayanıklı olması, doğal diş rengiyle uyumlu olması, diş eti problemlerini en aza indirmedi ve iletkenlik özelliği nedeniyle oldukça avantajlıdır. Zirkonyum kaplamalar, estetik Diş Hekimliğinin en popüler uygulamalarından biridir.
İnley-Onley restorasyonları: Diş dokusu kaybı veya hacim eksikliği olan hastalara uygulanan bu dolgularda, porselen ve kompozitler gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Bu uygulamaların yapılabilmesi için dolguyu desteklemek için yeterli diş dokusuna ihtiyaç vardır.