ES Clinic - Excellent Smile Clinic

Mesaj Gönder

Formu Doldurun Sizi Arayalım

Dijital Diş Hekimliği

image

Dijital Diş Hekimliği tanımı, son yıllarda sıkça gündeme gelmektedir. Sadece dental dünyada değil, diğer tüm sektörlerde dijital çağa ayak uyduran gelişmeler yaşanmakta. Dijital Diş Hekimliği ile artık diş tedavileri daha pratik, ağrısız, kolay ve hedef odaklı yapılmaktadır. Hata payı sıfırdır. Geleneksel diş tedavileri, ağız içi tarayıcı ve bilgisayar desteği ile yapılmaktadır. Bu sayede hastalar kendilerini daha konforlu hissediyor ve tedavi sonucundan emin oluyor. Elbette dişçilerin de işi kolaylaştı ve diş tedavilerini daha etkili yapmaya başladılar. CEREC CAD/CAM sistemler sayesinde, eskiden günler ve hatta haftalarca süren diş tedavileri artık sadece birkaç saat içinde tamamlanıyor. Ağız içinden görüntü alıp bilgisayara aktaran bu özel sistem ile, tedavilerin süresi kısaldı ve daha etkili sonuçlar vermeye başladı. Tüm restoratif diş tedavileri bu sistemler ile tamamlanabilmektedir. Diş kaplamaları, gülüş tasarımı, diş dolguları ve diğer birçok diş tedavisinde kullanılan yenilikçi bir sistemdir.

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Yukarıda detaylı tanımını yaptığımız Dijital Diş Hekimliği, daha kısa anlatımla diş tedavilerinin bilgisayar ve teknoloji desteği ile yapılmasıdır. Hata payını azaltan, daha etkili çözümler sunan ve tedavi aşamalarını uygulayan bir sistemdir. Artık tüm diş kliniklerinde bu sistem kullanılmaktadır. Tabi sistemin olması tek başına yeterli değildir. Bu yenilikçi ve modern sistemi, doğru bir şekilde kullanabilmek te önemlidir. Diş tedavilerinin her adımında dijital bileşenler kullanılır ve hazırlık aşamasından sonuç aşamasına kadar bilgisayar desteği kullanılır. Kısaca; eskiden manuel yapılan diş tedavilerini daha konforlu kılmak adına geliştirilen bir teknolojidir. Ağız içi görüntüleme, diş ölçüsü alma, diş restorasyonu ve hatta diş üretimi bile yapılabilen bir sistemdir. Bilgisayar destekli tasarım veya bilgisayar destekli üretim (CAD / CAM) ve 3D baskı, Koni ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme (CBCT), Ağız içi kameralar ve Dijital radyografi gibi bileşenler, dijital diş hekimliği kapsamında kullanılmaktadır.Total protezlerde dudak ve yanak dolgunluğu protez ile sağlanarak yüzün daha genç bir görünüm alması sağlanabilir.Ayrıca tüm dişler estetik kurallara uygun olarak dizilerek güzel bir gülüş sağlanması da mümkün olmaktadır. Tam diş protezler dokuda destek almaları sebebiyle hareketlidir. Özellikle alt damağın üst damağagöre daha az hacme sahip olması, alt çenede dilin bulunması alt protezi üst proteze göre daha çok hareket eder hale getirmektedir. Hastaların genel şikayeti; üst damağım tutuyor ancak yemek yerken, konuşurken alt damağım oynuyor şeklindedir. Bu harekete bağlı olarak da sık sık vuruklar oluşmaktadır.

Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği, hastaların yanı sıra doktorlara da birçok avantaj sunmaktadır. Diş hastalıklarını teşhis etmek ve erken tedavi uygulamak, hasta ve doktor için avantajdır. Ağız içi tarayıcı 3D printer ve CAD/CAD sistemleri gibi bileşenler, tedaviyi mükemmel kılan unsurlardır. Dijital diş hekimliği kapsamında kullanılan ağız içi tarayıcı 3D printer ve CAD/CAD sistemleri ile birçok diş hastalıkları tedavi edilebilmektedir. Diş dolguları, restorasyon, röntgen, diş kaplamaları, gülüş estetiği ve diğer tüm diş tedavilerinde uygulanabilen mükemmel bir sistemdir. Özellikle estetik diş uygulamalarında kullanılan bu yöntem sayesinde, tedavi sonrasında nasıl bir gülüşe ve dişlere sahip olacağınızı önceden görebilmektesiniz. Yani yeni dişlerinizin nasıl görüneceğini, tedavi öncesinde size sunan bir sistemdir. Bu kadar yenilikçi avantajlar sunan bu yöntemin daha çok gelişeceğini ve yakın zamanda diş tedavilerinin daha pratik yapılacağını düşünüyoruz.