ES Clinic - Excellent Smile Clinic

Mesaj Gönder

Formu Doldurun Sizi Arayalım

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

image

Dişlerin aşınması ve olası nedenlerden dolayı hasar görmesi olağandır. Zamanla kemik veya ağız dokusunda oluşan hasar, ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Çiğneme, yutma ve ısırma sırasında sorunlar yaşamanız muhtemeldir. Ayrıca solunum problemi, konuşma zorluğu ve horlama gibi semptomlar meydana gelebilir. Bu problemlerin tedavisi için cerrahi operasyon gerekebilir. Ağız Diş ve çene Cerrahisi, bu kısımdaki tüm yumuşak ve sert dokuların enfeksiyonları ve diğer patolojik durumlarıyla ilgilenen branştır. İlaç ve cerrahi tedavisini yapan bir diş hekimliği dalıdır. Dünyanın her yerinden birçok hasta, sadece bu tedavi için Antalya'yı ziyaret ediyor. Antalya'da ağız ve çene Cerrahisi, ciddi diş ve ağız problemlerinizin tedavisi için en iyi seçenektir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Çene veya yüz yapısında oluşan problemler, kişilerde estetik kaygılar ve psikolojik sorunlar yaratır. Ağız Diş ve çene Cerrahisi alanında çalışan tüm hekimler dudak, yanak, dil, tükürük bezleri gibi yumuşak doku hasarlarının tanı ve tedavisinde ve uygulanacak cerrahi yöntemin belirlenmesinde uzmandırlar. Ağız ve çene Cerrahisi, ağız diş ve çene ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği branşıdır. Gömülü diş çekimi, bu branşın en sık uygulanan tedavilerinden biridir. Bu dental branş aynı zamanda plastik cerrahi, Kulak Burun ve diş hekimliğinin birlikte çalıştığı komplike bir tıp dalıdır. Ağız ve çene Cerrahisi kapsamında yapılan gömülü diş tedavisi, uzman doktorlar tarafından yapılır. Çocuklarda sık görülen yarık damak veya yarık dudak gibi problemleri de tedavi eder. Ağız veya çene bölgesinde kistler, benign veya malign tümörler oluşur. Bu kistlerin tedavisi de bu branşın kapsamındadır.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Çene ekleminin hareket kabiliyeti, işlevsel olarak diğer eklemlerden farklıdır. Çene eklemi, 24 saat boyunca çalışır. Konuşma, çiğneme, yutma gibi ana işlevlerinin yanı sıra, uykuda bile sürekli hareketlidir. Çene eklemi hastalıkları, bu anatomik yapıların uyumlu çalışmasını engelleyen unsurları içermektedir. Bu hastalıkların bazıları, ciddi sorunlara neden olabilir. Tedavisi için öncelikle ağızda ayrıntılı bir ortodontik değerlendirme yapılır. Olası sebeplerden kaynaklı alt çenede ısırma problemleri ve estetik bozukluklar olabilir. Hastanın bu şikayetleri çok fazla ise, sosyal hayatını devam ettirmesi zor olacaktır. Ancak bunları alt çene ameliyatı ile düzeltmek her yaşta mümkündür. Ameliyat öncesi hazırlık, alt çenenin deformitesine göre yapılır. Hastanın dişleri, diş eti yapısı ve sırası, kemik yapısı ve gelişim özellikleri, iskeletin yumuşak dokular üzerindeki etkisi analiz edilir ve grafikler incelenir. Eğer ortognatik bir operasyon planlanırsa, sefalometrik muayeneden sonra bu tedavi süreci başlar. Bazı hasatalara önce Ortodontik tedavi uygulanır ve bu tedaviden sonra, olumlu sonuç elde edildikten sonra cerrahi tedavi aşamasına geçilir. Ağız Diş ve Çene Cerrahisi, mutlaka uzman tarafından yapılmalıdır.